معرفی شرکت

شــرکت توربیـن هـای صنـعتی غدیر یزد ابتدا در سال 1372 با هدف ساخت ماشین آلات نساجی تحت لیسانس شرکت سولزر سوییس تأسیس شد و تا سال 1387 نیز در این حوزه به فعالیت خود ادامه داد. از سال 1387 این مجموعه‌ی صنعتی با تغییر کاربری و با هدف تکمیل زنجیره‌ی بالا دستی تولید توربین‌های گازی صنعتی و کمک به قطع وابستگی در این زمینه به خارج از کشور، به گروه شرکت‌های توربوکمپرسور نفت (OTC) واگذار شده و نام آن به “شرکت توربین‌های صنعتی غدیر (Ghadir Industrial Turbine Company: GITCO) ” تغییر یافته است.

شرکت توربین‌های صنعتی غدیر در زمینه‌ی ساخت انواع تجهیزات جانبی و کمکی و نیز اجزا و قطعات متنوع توربین‌‌های گازی مورد استفاده در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و نیروگاهی تخصص دارد و در حال فعالیت است. شرکت غدیر تنها تولیدکننده‌یOEM  این تجهیزات و سیستم‌های جانبی و قطعات برای گروه OTC در کشور محسوب می‌شود.

از نظر موقعیت، شرکت توربین‌های صنعتی غدیر یزد، در جوار شهر تاریخی یزد و در کنار شاه‌راه ترانزیت شمال-جنوب در زمینی به مساحت 40 هکتار بنا شده است. مساحت زیربنای تولیدی و پشتیبانی تولید این شرکت، حدوداً 70 هزار متر مربع است.

در حال حاضر، بیش از 300  نفر نیروی‌ متخصص و آموزش‌دیده در سطوح مختلف تحصیلی از تکنسین تا دکتری تخصصی، که عمدتاً هم از جوانان بومی استان یزد هستند در شرکت غدیر اشتغال دارند. لازم به ذکر است، بیش از 40 درصد کل نیروی انسانی این شرکت، دارای تحصیلات بالاتر از کارشناسی هستند.

مأموریت اصلی شرکت غدیر، ساخت انواع تجهیزات جانبی و کمکی، و قطعات مختلف مورد نیاز برای تکمیل زنجیره بالا دستی تولید توربین‌‌های گازی شرکت OTC است.

در حال حاضر تمامی تجهیزات و سیستم‌های جانبی توربین‌ گازی 25 مگاواتی زیمنسی SGT600  و ملی IGT25 و نیز بیش از 1000 تنوع از قطعات توربین که بعضاً جزء حساس‌ترین قطعات محسوب می‌شود، در شرکت غدیر در حال تولید است.

سیستم‌های روغنکاری، سوخت، راه‌انداز، ورودی و خروجی هوا، ضدحریق، جرقه‌زن و تابلوهای برق و کنترل توربین گاز و نیز پره‌های روتور و تیغه‌های استاتور کمپرسور و یاتاقان‌های توربین گاز از شاخص‌ترین محصولات شرکت غدیر محسوب می‌شود. در واقع، شرکت غدیر به‌عنوان تنها تولیدکننده‌یOEM  این تجهیزات و قطعات برای گروه OTC، یکی از بزرگترین و مجرب‌ترین تولیدکنندگان قطعات توربین گاز در ایران محسوب می شود.

همچنین، در سال 1398، با سرمایه‌گذاری جدید، خط مونتاژ و پکیجینگ نهایی توربین‌های گازی تا توان 70 مگاوات، با حضور ریاست محترم جمهور وقت، رسماً افتتاح شد. با راه‌اندازی این خط تولید، از سال 98، مونتاژ و پکیجینگ نهایی توربین‌های گازی گروه OTC به عنوان آخرین حلقه و بخش پایانی از زنجیره‌ی پیچیده‌ی تولید توربین‌های گازی، نیز در شرکت غدیر انجام می‌شود.
با توجه به ظرفیت و زیر ساخت ایجاد شده در شرکت غدیر طی بیش از یک‌دهه فعالیت در حوزه‌ی توربین‌های گازی، موارد زیر به عنوان چشم‌اندازه‌ این شرکت در نظر گرفته می‌شود:

دستیابی به توان تولید ناب در صنعت ساخت قطعات با فن‌آوری و ارزش افزوده بالا مورد استفاده در توربین‌های صنعتی
ورود به بازارهای هدف جدید داخلی و منطقه‌ای به عنوان شرکتی برتر، پیشرو و شناخته‌شده
توسعه گروه مشتریان
توسعه سبد محصولات