سخن مدیرعامل

شرکت توربین های صنعتی غدیر یزد یکی از شرکت های زیرمجموعه هولدینگ OTC است که در حوزه صنایع نفت و گاز و در بخش تامین و ساخت تجهیزات و قطعات مرتبط با توربین های گازی فعالیت می نماید و یکی از معدود شرکت هایی است که تنوع گسترده ای از قطعات مذکور را از قطعات موتور اصلی توربین گرفته تا تجهیزات جانبی و برقی، تامین و تولید می نماید.
با مروری بر وضعیت و تحولات صنعت توربین های گازی در می یابیم که در حال حاضر جهت انتقال گاز به نقاط مختلف کشور از خطوط لوله و ایستگاه های متعدد تقویت فشار استفاده شده است که هم به منظور انتقال گاز در این شبکه و هم پایداری آن نیاز به توربوکمپرسور می باشد. شرکت OTC به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان توربو کمپرسور در ایران در این حوزه فعالیت دارد که حدود 75% بازار کمپرسورهای صنعت گاز کشور را در اختیار دارد.
از سوی دیگر با توجه به نیاز روزافزون بازارهای جهانی به انرژی و به خصوص گاز به عنوان یکی از پاک ترین سوختهای فسیلی بازار خوبی پیش روی صادرات این محصول وجود دارد. طی سالهای اخیر به دلیل تحریمها، ایران موفق نشده است سهم خوبی از این بازار را کسب نماید و فروش گاز صرفا محدود به برخی کشورهای همسایه از قبیل عراق و ترکیه می باشد.

در همسایگی ایران کشورهای پاکستان و افغانستان هستند که می توانند بازار خوبی برای این کالا باشند؛ که در صورت دستیابی و اتصال خطوط لوله گاز ایران به این دو کشور، زمینه صادرات گاز به سایر کشور های واقع در شرق ایران از قبیل هند و چین نیز فراهم خواهد شد و این دو کشور با توجه به روند توسعه های صنعتی به گاز به عنوان یک عامل انرژی مهم نیاز مبرم دارند.
اگر دولت موفق به توسعه بازار صادرات گاز به شرق ایران شود، ایجاد زیر ساخت های انتقال گاز از منابع گاز موجود در جنوب و جنوب غرب کشور به سمت شرق بسیار مهم خواهد .
در این راستا شرکت OTC به عنوان یکی از تولیدکنندگان توربوکمپرسور می تواند نقش مهمی در تامین تجهیزات مورد نیاز این شبکه انتقال ایفا نماید که برای حداقل 10 سال آینده یک بازار پایدار و با ثبات برای شرکت خواهد بود.
از سوی دیگر در سال های اخیر با توجه به توسعه هایی که در کشور روی داده و تغییر شرایط اقلیمی و گرمایش زمین میزان مصرف برق در کشور به خصوص در فصول گرم افزایش یافته است بنحوی که براساس اعلام وزارت نیرو، کشور در پیک برق با کمبود حداقل 10000 مگاواتی برق روبرو می باشد و از سوی دیگر به دلیل تحریم ها و عدم نوسازی نیروگاه های حرارتی کشور در عمل میزان کمبود برق بیش از این مقدار می باشد.
همچنین با توجه به سیاست اخیر دولت مبنی بر آزادسازی قیمت انرژی به خصوص در صنایع و الزامات صنایع با مصرف برق بیش از 1 مگاوات در سال به تامین مستقیم از تولیدکنتدگان برق، بسیاری از صنایع تمایل یافته تا خود اقدام به ساخت نیروگاه نمایند.
لذا حوزه برق یکی دیگر از بازار های مناسب برای توربوژنراتورهای گازی می باشد که با توجه به فعالیت اخیر گروه OTC می تواند بازار مناسبی برای OTC و شرکت های زیر مجموعه نیز فراهم آورد.
از سوی دیگر با توجه به نگرش جهانی به تامین انرژی از منابع پاک از قبیل خورشید و باد بسیار مناسب خواهد بود که شرکت OTC سرمایه گذاری هایی در این حوزه صورت داده و در راستا ساخت نیروگاه های بادی و خورشیدی نیز اقدام به افزایش توان فنی و مهندسی خود نماید.
شرکت توربین های صنعتی غدیر یزد به عنوان بزرگترین OEM شرکت OTC بخش عظیمی از قطعات و تجهیزات جانبی توربین را برای گروه OTC تولید می نماید. لذا هر چه بازار فروش توربین های گازی یا انواع دیگر برای شرکت OTC توسعه یابد طبیعی است که بازار شرکت غدیر نیز به همان نسبت توسعه خواهد یافت.
از سوی دیگر با توجه به وجود قریب 1000 دستگاه انواع توربین در کشور و عمر نسبتا بالای این توربین ها، شرکت غدیر می تواند به عنوان یکی از تولید کنندگان و تامین کنندگان قطعات اصلی توربین نقش مهمی در این خصوص ایفا نماید. کما اینکه طی سال 1401 ، در راستای برقراری ارتباط با صنایع نفت و گاز و برق کشور به منظور شناساندن توانایی خود اقدامات مفیدی صورت گرفته است.
قرار گرفتن در جایگاه یکی از تولید کنندگان برتر تجهیزات و قطعات صنعتی مختلف در حوزه های انرژی و زیرساخت و به ویژه توربین های صنعتی، ماموریتی است که هیات مدیره شرکت با همراهی و مشارکت پرسنل متخصص و متعهد و استفاده از تمام ظرفیت های موجود در شرکت، قصد انجام آن را داشته و به یاری خداوند عالم و قادر و با استفاده از راهبردهای مهمی چون توسعه توان مهندسی، توسعه بازار محصولات، توسعه فناوری و بهبود مستمر فرایند ها به آن دست خواهیم یافت.

فهرست